Klima Servisi

Klima Servisi

KLİMA SERVİSİ

Klima Servisi olarak klima arıza ve bakım işleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Servisimiz tüm klima markalara hizmet vermektedir. Servis olarak en çok karşılaştığınız klima arızalarından bazıları hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede klima servisi çağırmadan önce klimanızdaki arızanızla ilgili bilgi sahibi olacaksınız. Klimanızdaki arıza basit ise belki videolarımızı seyrederek arızayı kendiniz bile yapabilirsiniz.

 

Klima Neden  Soğutmaz 

Klimalarda genellikle bu şikayetleri kullanıcılardan almaktayız bunun nedeni klimanızdaki motor arızalarında, gaz eksikliği, sensör arızalarında, sistem tıkalı olduğunda, iç fan motoru arızalı olduğunda veya dış fan motoru arızalı olduğunda, kablo kopukluğunda, elektronik kart arızalı olduğunda klimanız çalışmaz. Bu sebepten yazın soğuk hava vermez kışın ise sıcak hava vermez. Bu parçaların hangisinde arıza olduğunu anlamanız ve klimanız’dan yararlanmanız için Klima Servisi olarak servisimizden servis talep edebilirsiniz.

 

 

Klima Çalışıyor Soğuk Hava Vermiyor Nedeni Nedir

Klimanızı yaz ayında soğutma cool kısmına aldığınıza emin olun çünkü birçok kullanıcı kışında klimayı kullandığı için ısıtma heat modun’da kalmış olabilir. Böyle bir durumu kumanda üzerindeki simgelerden de anlaya biliriz, güneş işareti heat ısıtma kar işareti ise cool soğutmadır. Kumanda üzerinde kart işaretinde ve soğuk yerine ılık hava veriyorsa klimanızın kompresörü soğutucu motoru çalışmıyor olabilir veya cihazınızın içinde gaz hiç kalmamış olabilir. Bu konukla ilgili videomuzu aşağıda seyredebilirsiniz.

 

 

KLİMA TAMİR SERVİSİ

Klima Çalışıyor İç Üniteden Ses Geliyor

Kumandadan cihazı açtığınızda katur kutur ses geliyorsa muhtemelen iç ünite fan motorunuz uzun süre bakım yaptırmadığınızdan biriken tozlardan dolayı fan motorunuzun yataklarından bir veya bir kaçını kırmıştır. Bir bak ihtimal fan motorunun kendisinde bir bozulma olmuş ve balans sesi yapmaktadır. Bu arızanın kesin çözümü için Klima Servisi olarak bize ulaşabilirsiniz.

 

Klima Neden Ses Yapar

Klimalarda ses şikayeti iki şekilde meydana gelir ilk açtığınız anda ses yapar ya da belli bir süre çalıştıktan sonra ses yapar. Gelin bunların sebepleri hakkında sizlere doğru ve öğretici bilgiler verelim klimayı açma düğmesine basıp açtınız açar açmaz farklı bir ses gelmeye başladır. İlk önce gelen ses iç ünitede mi ( Odanın içinde bulunan kısım) yoksa dış ünitede mi ( Dış kısımda bulanan kısım) geldiğinin bulmamız sesin neden yaptığını bulmamızda bize çok yardımcı olacaktır. Ses iç üniteden geliyorsa ortamdaki havanın dolaşımını yani sirkülasyonunu sağlayan yatay bir fan motoru vardır. Fan motorunuz rulmanları sıkıştığında ya da bozulmaya başladığında aşırı bir ses yapabilir bu durumda fan motorunun değişmesi gereke bilir.

Bir diğer neden ise fan motoruna bağlı olan pervanenin kanatlarından bir veya bir kaçının kırılmasından dolayı balans sesi ve titreşim sesi yapabilir. Bu durumda yapılması geren pervanenin komple yenisiyle değiştirilmesidir. Fan motorunda olduğu gibi fan pervaneleri de her marka ve modele göre değişiklik göstermektedir.

Bir diğer sebebi ise fan motoru ortamdan çektiği poşet, kağıt parçası gibi şeylerin fan moru çalışırken pervaneye sürtüyor olabilir bu durumda klimayı sigortadan kapatıp pense veya cımbız gibi bir şeyle kaçan çisimi pervaneye sürtmemesini sağlayınız. Yalnız bu çisimi çıkartırken fan motorunun fervanesine çok dikkat edin çünkü plistik olduğundan çok hassastır bir tane yatağı kırılır veya çatlarsa yukarıda yazdığımız gibi aşırı ses ve balans sesi yapar ve yenilemek zorunda kalına bilir.

 

Klima Servisi

Bir başka sebep ise klimalarının fan motorunun önünde buluna klima marka modele göre bir veya iki tane hatta bazı modellerde üç tane klimanın alt kısmında bulunan kapak vardır klimayı açtığınızda açılarak fan motorunun ortamla hava alış verişini yapmasına izin verir. Yukarı aşağı oynamasını sağlayan parçalara biz flap veya swing motoru diyoruz bunlarda arıza veya takılma olduğunda ses yapabilir.

Klimanızı açtıktan belli bir süre sonra ses geliyorsa bu ses dış üniteden geliyordur bunun nedeni ise klimanızı açar açmaz ilk başta iç fan moru çalışmaya başlar daha sonra marka modele göre beş ile yirmi dakika aralığında sonra dış ana motor (kompresör ) ve dış fan motoru çalışmaya başlar. Bunun nedeni elektronik kart elektrik gidip gelmelerinden dolayı bu parçalara zarar vermesin diyedir. Dış ünite devreye girdiğinde çızırtı gibi birses yapıyorsa ilk önce dış ünitenin bağlı olduğu klima ayaklarındaki somun vidalarda gevsem olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu somunlarda gevşeme varsa 13 anahtar veya lokmayla sıkılmalıdır bu somunlarda gevşeme yoksa kompresörün bağlantı somunları kontrol edilmeli. Bunlarda oluşa bilecek gevşemeler titreşim sesi yapabilir gevşekse yine 13 anahtarla sıkınız.

Bunların dışında kompresör motorunuzun iç kısmında bulunan piston yataklarında kırılma veya yıpranma olabilir. Bu durumda cihazınız aşırı ses yapabilir bunun için kompresörünüzün değişmesi gerekmektedir. Bir başka sebepte kondanserden geçen yoğunlaşmış sıcak gazın soğumasını sağlayan fan motorunda sorun olabilir. Fan motorunuzun düzgün bir şekilde dönmesini sağlayan motor rulmanlarında bozulma olmuş olabilir veya fan pervanesinde çatlak, kırık olabilir. Bu durumda fan balans sesi yapar ve titremeli çalışır fan pervanesinin değişmesi gereklidir. Bu ve bunun gibi klima arızalarınız için Klima Servisi olarak bir telefon kadar yakınız size.

 

Klima Bakımı

 

Klima Su Akıtıyor

Klimalarda su akıtma sıkıntısı karşımıza çok çıkmaktadır bunun birkaç sebebi vardır. Bunlardan en çok karşılaştığım uzun süre bakım yapılmadığından iç ünitedeki serpantin aşırı kirliliğinden dolayı soğutmada soğuk gazın serpantinle temas ederken ortamın sıcaklığından terleme suyunun klima gider kabına akamayıp dışarıya akmasından dolayı dışarıya su akıtır. Bir diğer sebebi ise yiye bakımsızlıktan dolayı gider kabının tıkanması veya gider suyunu dışarıya atan hortumun tıkanmasından dolayı dışarıya değilde içeriye suyu akıtır. Klima bakımında yapılması gerekenler videosunu seyredebilirsiniz

 

 

Klima Kötü Koku Veriyor

Klimaların kötü koku vermesinin en önemli nedenlerinden biri iç ünitede ulunan fitrelerinin aşırı derecede kirlenmesidir bir diğer sebebi ise yine uzun zamandır yapılmayan klima bakımlarıdır. Klima iç fitre temizliği için videomuzu seyrederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Klima Arıza kodu Veriyor

Klimalarda diğer elektronik kartlı cihazlar gibi tüm devresini elektronik kart üzerinden yapar. Bu kart görevini yapmayan veya istenilen direnç değerini göstermeyen parçalar olduğunda bu parçalar denk gelen arıza kodları veya işaretleri verir. Bu kod veya işaretle klimanızdaki arızaları tespit etmek çok kolaylaşır. Bu arıza kodları her marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki linklerden markanıza göre Arıza Kodlarını bulabilirsiniz.

 

Klima Arıza Kodları

 

Demirdöküm Klima Servisi Arıza Kodları https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-demirdokum-klima/

 

Daıkin Klima Servisi Arıza Kodları https://www.ustamservis.net/klima-daikin-ariza-kodlari/

 

Beko Klima Servisi Arıza Kodları https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-beko-klima/

 

Arçelik Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-arcelik-klima/

 

Baymak Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-baymak-klima/

 

Mitsubishı Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-mitsubishi-klima/

 

Alarco Klima Servisi Arıza Kodları   https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-alarko-klima/

 

Vestel Klima Servisi Arıza Kodları   https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-vestel-klima/

 

Lg Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-lg-klima/

 

Samsung Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-samsung-klima/

 

Toshıba Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-toshiba-klima/

 

Bosch Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-bosch-klima/

 

Airfel Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-airfel-klima/

 

Sigma Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-sigma-klima/

 

Panasonic Klima Servisi Arıza Kodları https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-panasonic-klima/

 

Altus Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-altus-klima/

 

Carrier Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-carrier-klima/

 

Cartel Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-cartel-klima/

 

Diamond Electric Klima Servisi Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-diamond-electric-klima/

 

Electra Klima Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-electra-klima/

 

Profilo Klima Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-profilo-klima/

 

York Klima Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-york-klima/

 

Regal Klima Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-regal-klima/

 

Hitachi Klima Arıza Kodları https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-hitachi-klima/

 

Midea Klima Arıza Kodları https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-midea-klima/

 

Goodmann Klima Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-goodman-klima/

 

Fuji Electric Klima Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-fuji-electric-klima/

 

Elextrolux Klima Arıza Kodları  https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-electrolux-klima/

 

Ferroli Klima Arıza Kodları    https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-ferroli-klima/

 

General Klima Arıza Kodları   https://www.ustamservis.net/ariza-kodlari-general-klima/

 

Sanyo Klima  Arıza Kodları   https://www.ustamservis.net/sanyo-klima-ariza-kodlari/