Kombi Ve Tesisat Bakımında Yapılması Gerekenler

Kombi Ve Tesisat Bakımında Yapılması Gerekenler

KOMBİ VE TESİSAT BAKIMINDA YAPILMASI GEREKENLER

Kombi ve Tesisat Bakımında Yapılması Gerekenler

Kombinizin ve tesisatınızın sağlıklı çalışıp uzun ömürlü olması için düzenli olarak bakım yaptırmalısınız. Bakımı yaptırılmayan kombi ve tesisatın verimi düşer ve ömrü kısalır. Verimi düşen kombi daha fazla doğalgaz tüketir ve evinizi daha az ısıtır. Bunlar da size soğuk algınlığı ve kabarık doğalgaz faturaları olarak geri döner.

Uzun sure çalıştırılmayan kombi ve tesisat çalıştırılmadan önce mutlaka bakımının yapılması ve parçaların görevlerini yerine getirdiğinden emin olunması gerekir.

Kombi ve tesisatın bakımında dikkat edilecek hususlardan bazıları şunlardır:

  1. Kombi cihazının içindeki ısı ileten parçaların toz ve kirle kaplanmadığından emin olunur. Aşırı kirlenen ve hasar gören tesisat parçaları kombinizin ömrünü kısaltır, doğalgaz tüketimini arttırır.
  2. Kombi cihazının tüm elektrik aksamı kontrol edilir.
  3. Isı sensörleri control edilir ve bacanın açık olduğundan emin olunur.
  4. Kombi su seviyesi ve bu seviyenin tutarlılık seviyesi kontrol edilir.
  5. Tesisat suyunuzun bir süre sonra değiştirilmesi gerekebilir. Aşırı kirlenen tesisat suyu, ısı iletimini aksatır ve daha fazla doğalgaz tüketmenize neden olur.
  6. Özellikle tesisat suyu değiştirildikten sonra tesisat içinde kalan hava alınır.
  7. Kombinin su hattında bulunan kir filtresi kontrol edilir. Eskiyen veya aşırı kirlenen filtrelerin değiltirilmesi gerekir. Aksi halde kombi tesisatınızdaki kirli su oranı artar ve ısı transferi yavaşlar. Bu durum doğalgaz faturanıza yansır.
  8. Kalorifer peteklerinin de bakıma ihtiyacı vardır. Kalorifer peteklerinin iç ve dış temizliği ısı iletimini büyük ölçüde arttırarak daha az doğalgaz tüketmenizi sağlar. Kalorifer peteklerinin konvektörleri genellikle ulaşılması güç yerlerde odukları için kir tutmaya müsaittirler. Özellikle ilk çalıştırmada gelen kokuyla anlaşılan konvektördeki kir birikmesi evinizin ve iş yerinizin hijyeni için tehlike oluşturabilir.

Kombinizin bakımını yaptırdığınız takdirde eski kombinizin verimi artar, yeni kombinizin de ömrü uzar. Kombi ve tesisatınızdaki arızalar kış mevsiminin en soğuk dönemlerinde doğalgaz faturanıza yansımaz. Bakımı yaptırılan kombiler sürekli arızalanmıyacağı için size beklenmedik masraf çıkarmazlar. Sonuç olarak daha az doğalgaz faturası ödeyerek daha çok ısınırsınız.

Peki kombiniz ve tesisatınız yaklaşan kış mevsimine ne kadar hazırlar? Süpriz masraflar ve cep yakan doğalgaz faturalarından korunmak için MerkezKombi ile kombinizi ve tesisatınızı koruyun.

 

Kombi ve Tesisat Bakımında Yapılması Gerekenler

periyodik kombi bakımında yapılan işlemler

kombi bakım işlemi her yıl mutlaka yapılması Kombi üreticileri ve gaz dağıtım şirketleri tarafından ön görülen ve soğuk kış günleri gelmeden önce kombi cihazınızın inceleneceği gerekli bakımının yapılması ve meydana gelebilecek büyük arızaların önceden tespit edilerek arızayı ve masrafı minimum seviyeye indirip cihazınız ömrünü ve yakış kapasitesini maksimum düzeye çıkarma ve cihaz da herhangi bir gaz kaçağı kontrolü ve müdahale işlemine denir.

 

Küçük bir örnekleme ile kombi bakımı: Nasıl ki bir otomobilin senelik bakımını, yağ değişimi, filtre değişimi vb. işlemlerini yaptırdığınız vakit performansında ve yakıt harcamasında tasarruf sağlıyorsanız periyodik kombi bakımı ile kombi cihazınızın performansını arttırabilir, ömrünü uzatılabilir, ısıdan ve yakıttan %25 tasarruf sağlayabilirsiniz, Kombi Servisi olarak bize ulaşabilirsiniz.

 

Periyodik kombi bakımında yapılan işlemler(Hermetik Kombi) :

 

Cihazın tozları temizlenir

Yanma haznesi temizlenir

Tesisat filtresi sökülüp temizlenir

Brülör sökülüp yıkanır

Meme gözeneklerindeki temizlenir

Ateşleme elektrotları zımparalanır

Prop gözleri temizlenir

Fan motorundaki fanın tozları fırça ile temizlenir

Genleşme tankındaki hava oranı ölçülür, gerekirse azot gazı basılır

NTC termostatlar değerleri ölçülür. Düşük değerli hassaslığını yitirmiş termostat değiştirilir

Gaz valfi üzerinden kombinin kalori kapasite ayarı yapılır

Cihaz bakımı bittikten sonra çalıştırılıp kontrol edilir

Sıcak su akışı kontrol edilir

Cihazın müşteri gözetiminde son kontrolü yapılır

Cihaz Bacalı Kombi ise Kombi Bakımına ek olarak;

 

Bacalı cihazlarda baca emniyet limiti hassaslığı kontrol edilir ve gerekirse baca emniyet limiti mutlaka değiştir

Baca bağlantı haznesi temizlenir

Cihaz Yoğuşmalı ise Bakıma ek olarak;

 

yoğuşma su kabı temizlenerek kalorifer gidiş hattı çamur temizliği yapılır

No Comments

Post A Comment