Klima Bakımında Yapılması Gerekenler

Klima Bakımında Yapılması Gerekenler

Klima Bakımında Yapılması Gerekenler

Klima Bakımında Yapılması Gerekenler

Klimanızın sigortası kapatılarak enerjisi kesilir ön kapağı açılır içindeki fitreler çıkartılır ve dezenfekte edici ilaç sıkılarak fitre’deki bakteriler öldürülür. Beş dakika beklendikten sonra fitreler çeşmede temiz suyun altına tutularak temizlenir. Temizlendikten sonra dışarıda bir kaç dakika beklenir daha sonra bir bez yardımıyla iyicene kurulanır.

Klima Bakımında Yapılması Gerekenler

Fitre temizliğinden sonra sıra klimanın temizliğine sıra geldi klima çadırı klimanıza giydirilerek suyun yerlere ve sağa sola akması engellenir. İlk olarak klimanın iç ünite soğuk veya sıcak gazı iç ortama transfer etmesini sağlayan iç ünite serpantinine özel sıkma pompasıyla kimyasal ilaç sıkılır. Bunun sebebi hem iç ünitedeki bakterilerin ölmesi hemde kirlilikten dolayı iç ünitenin üfleme veriminin düşmemesini sağlamaktır. Dezenfekte ilacı ortalama beş dakika bekledikten sonra iç ünite serpantinin’de kirler kabararak dışarı atacaktır. İç ünite serpantini temiz suyla hiç ilaç kalmayacak şekilde temizlenir.bu işlemden sonra iç ünite fan motoru kirlilik kontrolü yapılır. İç ünite fanı kirli ise aynı işlem burada da uygulanır. İç ünitede işimiz bitmiştir sıra geldi dış üniteye dış ünitenin serpantinine temizleyici dezenfekte ilaçı sıkılır. İç ünitede yaptığımız gibi beş dakika beklendikten sonra temiz suyla dış serpantin temizlenir. İç ünitenin fitreleri takılarak fitrelere koku ilacı sıkılır. Klima sigortası kaldırılarak cihaz çalıştırılır ve ısıtma veya soğutma performası dereceyle ölçülür.

Klima Bakımında Yapılması Gerekenler

Performansında sıkıntı görülür ise dış ünete gaz girişini saatinin hortumu klimanızın emiş borusuna takılır. Cihaz çalışırken içindeki gaz miktarı kontrol edilir. NOT: Her klimanın gaz miktarı gaz özellikleri aynı değildir bu unutulmamalıdır. Gaz ücretleri bakım fiyatları dahil  değildir gazın eksiklik durumuna göre fiyat değişe bilmektedir. Her bakımda mutlaka cihazınıza gaz verilmesi gerekmemektedir sadece soğutma veya ısıtma performansı yetersiz ise gaz verilmelidir. klimalar için en ideal bakım zamanı baharın sonlarıdır ve yılda bir kere yapılmalıdır. Tabi evde ufak çocuk var veya çalışma ortamı çok iyi değilse iş yeri tozlu bir ortamda ise altı ayda bir yapılması daha uygundur. Klima Bakımında Yapılması Gerekenler hakkında  daha fazla için videomuzu seyredebilirsiniz.

 

No Comments

Post A Comment